REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

1. Biblioteka jest pracownią szkolną, służącą realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów, zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły, doskonalenia warsztatu pracy nauczyciela, popularyzowaniu wiedzy pedagogicznej i wiadomości o regionie, kraju i świecie.
  2. Biblioteka gromadzi:
    • wydawnictwa informacyjne,
    • programy nauczania dla nauczycieli,
    • lektury podstawowe i uzupełniające do j. polskiego,
    • literaturę popularnonaukową i naukową,
    • beletrystykę pozalekturową,
    • wydawnictwa albumowe,
    • prasę dla uczniów i nauczycieli,
    • wydawnictwa z zakresu psychologii, pedagogiki, filozofii i dydaktyk różnych przedmiotów nauczania,
    • zbiory audiowizualne.
  3. Nauczyciel-bibliotekarz:
    • udostępnia zbiory czytelnikom,
    • prowadzi lekcje biblioteczne,
    • współpracuje z wychowawcami klas, nauczycielami przedmiotów, z bibliotekami pozaszkolnymi w celu realizacji zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły, w rozwijaniu kultury czytelniczej uczniów i w przygotowaniu ich do samokształcenia,
    • opracowuje zbiory biblioteczne,
    • prowadzi katalogi zbiorów bibliotecznych
    • prowadzi statystykę czytelnictwa,
    • przygotowuje sprawozdania z pracy biblioteki i dokonuje analizy czytelnictwa w szkole.
  4. Z biblioteki mogą korzystać :
    • uczniowie,
    • nauczyciele,
    • rodzice
    • inni pracownicy szkoły.
  5. Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne.
  6. Jednorazowo można wypożyczyć 3 książki (w tym tylko jedną lekturę obowiązkową) na okres trzech tygodni.
  7. Uczniowie przygotowujący się do olimpiad, konkursów mają prawo do wypożyczenia większej liczby książek jednorazowo.
  8. Książki i inne dokumenty należy szanować jako dobro wspólne.
  9. Czytelnik może wypożyczać książki i czasopisma wyłącznie na swoje nazwisko.
  10. Z księgozbioru podręcznego można korzystać tylko w czytelni. W uzasadnionych przypadkach książki z księgozbioru podręcznego na krótki czas mogą być wypożyczone do domu.
  11. W wypożyczalni obowiązuje częściowy wolny dostęp do półek. Czytelnicy mogą samodzielnie wybierać książki z literatury pięknej, które następnie zgłaszają do bibliotekarza.
  12. W przypadku zniszczenia lub zagubienia książki czytelnik zobowiązany jest zwrócić taką samą pozycję lub inną wskazaną przez bibliotekarza.
  13. Wszystkie wypożyczone przez czytelników materiały powinny być zwrócone przed końcem roku szkolnego.
  14. Czytelnicy opuszczający szkołę (pracownicy, uczniowie) zobowiązani są do przedstawienia w sekretariacie szkoły zaświadczenia potwierdzającego zwrot materiałów wypożyczonych w szkole.