Oficjalne rozpoczęcie nowego roku szkolnego było okazją do przekazania uczniom informacji o nowym projekcie, który realizowany będzie w naszej szkole przez najbliższe 2 lata. Projekt "Zaprogramuj swoją przyszłość" wygrał w konkursie wniosków europejskiego programu Erasmus+ i uzyskał dofinansowanie na wdrożenie i realizację.

Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020.  Jest wynikiem połączenia różnych europejskich programów związanych ze szkolnictwem wyższym, zawodowym, szkoleniem dorosłych i edukacją szkolną (w tym projektu Comenius).

Projekt "Zaprogramuj swoja przyszłość" zakłada współpracę na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk z innymi europejskimi szkołami w ramach partnerstwa strategicznego. Partnerami projektu są szkoły z Estonii, Finlandii i Hiszpanii a jego zasadniczym celem jest nauka programowania i wymiana wiedzy na temat metod nauczania programowania od I klasy szkoły podstawowej. Innowacyjność projektu polega na nauczaniu myślenia komputacyjnego na innych przedmiotach niż informatyka (matematyka, geografia, fizyka, chemia, biologia, historia/wos i język ojczysty ).

Efektem projektu będzie podniesienie wśród nauczycieli i uczniów szkół partnerskich poziomu kompetencji w zakresie języka angielskiego, informatycznych i matematycznych. Tematyka projektu jest też odpowiedzią na duże zapotrzebowanie na programistów na obecnym rynku pracy oraz planowane zmiany w podstawie programowej informatyki – wprowadzenie nauki programowania od 1 klasy szkoły podstawowej.

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.