Wieczór poezji Jana Twardowskiego

Wieczór poezji ks. Jana TwardowskiegoW tym roku minęła setna rocznica urodzin księdza Jana Twardowskiego. 17 listopada 2015 r. na dworze panowała aura, o której ksiądz Jan mawiał; „Jaka ładna, brzydka pogoda”. Księdza poety nie ma już z nami od kilku lat, ale jego poezja nadal jest chętnie czytana, dostarcza wielu wzruszeń, skłania do refleksji.

Wspomnienia o księdzu i jego najpiękniejsze wiersze zostały przywołane podczas jesiennego wieczoru w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu. Z inicjatywą wieczoru wyszli nauczyciele i uczniowie sieradzkich szkół; SP nr 6, ZSP nr 1 i ZSP nr 2. Wsparciem służyło nasze gimnazjum. Uczennica klasy 1 e Natalia Michalska pod kierunkiem p. Bogumiły Szewczyk przygotowała wiersz „Biedronka”, w którym ksiądz poeta pokazał, że stworzenia też mają swoje problemy.

Młodzież oprócz  recytacji wierszy,  prezentowała : dramę, prezentację multimedialną oraz oprawę muzyczną. Gościem honorowym spotkania był p. Waldemar Smaszcz-historyk literatury , krytyk , eseista, autor książek poświęconych twórczości księdza Twardowskiego.  Pan Waldemar był przyjacielem księdza-poety, a dzięki jego opowieści mogliśmy poznać pogodne, radosne oblicze księdza Jana.

Wieczór wspomnień poświęcony poezji księdza Jana Twardowskiego to nie tylko ubogacająca lekcja języka polskiego, ale i wspaniała uczta duchowa dla miłośników jego poezji promowanej przez p. Smaszcza w publikacji poświęconej poecie; ”Serce nie do pary”.

Oprac.: Bogumiła Szewczyk

Wieczór poezji ks. Jana TwardowskiegoWieczór poezji ks. Jana Twardowskiego